Windows 8’de Güvenli Mod Açma

  • 07.12.2014 12:07
  • Tasarla Geliştir
  • 3820
  • 0

Windows 7’de sürekli bir şekilde F8’e basarak güvenli moda geçebiliyorduk. Bu sayede virus programlarını çalıştırıp bilgisayarımızı kurtarabiliyor, sorun çıkartan programları kaldırabiliyor ve eski sağlığına kavuşturabiliyorduk. Ama bunun için bilgisayar başlarken sürekli olarak neredeyse F8 tuşunu kıracak vaziyete gelebiliyorduk. Artık Windows 8’de bunun daha kolay bir yolu var.

 

Peki, Windows 8'de güvenli moda nasıl geçebiliriz? Aslında bizler alışkanlık olarak hep kullandığımız şeyleri bırakmıyoruz. Yine burada F8 kısayolu hala çalışıyor, yapmanız gereken PC'niz açılırken art arda F8'e basmak. Gelişmiş önyükleme seçenekleri ekranı göründüğünde, Güvenli Mod veya Güvenli Mod ve Ağ Bağlantısı seçeneğini kullanarak güvenli moda geçiş yapabilirsiniz.

 

F8 tuşunu kullanmadan da Windows 8’de güvenli moda geçmenin bir yolu daha mevcuttur. Windows’u kapatma istediğinizde Bilgisayarı Kapat seçeneğini kullanın ve Yeniden Başlat seçeneğini seçerken Shift tuşuna basılı tutun. Karşınıza aşağıdaki resim gibi bir  "Bir seçenek belirleyin" başlıklı bir ekran gelecek.

Burada Sorun giderme > Gelişmiş seçenekler > Başlangıç seçenekleri > Yeniden başlat yolunu izleyin. Başlangıç ayarları menüsü belirdiğinde güvenli mod için 4, ağ bağlantılı güvenli mod için 5 yazın.

Tüm bunlara ek olarak güvenli modu açmanın diğer bir yolu ise msconfig ile açmaktır. Başlat menüsünün arama bölümünde veya Windows 8'in arama charm'ında msconfig yazın.

Program açıldığında Önyükleme sekmesine tıklayın ve Güvenli Önyükleme seçeneğini etkinleştirin. Güvenli modda internete bağlanmanız gerekliyse, ağ seçeneğini etkinleştirin. Son olarak Tamam'a tıklayın ve PC'nizi yeniden başlatın.

 

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiştir.

Yorum Yaz

FORUM BAŞLIKLAR

    Forum Şuan Müsait Değil !