Teknoloji Nedir

  • 04.07.2015 15:58
  • İbrahim Yıldız
  • 2372
  • 0

Teknoloji insanoğlunun ihtiyaç duyduğu gereksinimlere uygun alet edevattır. Bu alet edevatın üretilmesi de yetenek ve bilgi gerektirir. Teknoloji günümüzdeki en etkili veri paylaşımı olarak da isimlendirilebilir. Bilim, mühendislik ortaya çıktıktan sonra teknoloji de ister istemez gelişmeye başlamıştır. İnsanlar bu gelişen teknolojiye ayak uydurmaktadırlar. Gelişen teknoloji ile insanların ihtiyaçları azalmamakla birlikte sürekli olarak artmaktadır. Bu bir bakıma iyi bir bakıma kötü diyebiliriz.

İyi olan yanları alışveriş kolaylaşmıştır. Dünyanın öbür ucundaki bir yerden ticaret yapabilmenize olanak sağlamaktadır. İnsanların hayatını daha da kolaylaştırmıştır. Alışverişe gitmeden tek siparişle kapıda ödeme seçenekleri gelmiştir. Sağlık alanlarında hastalara erken teşhis konulmaya başlanmıştır ve bu teşhisle birlikte hastaya tedavi uygulanması hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Teknoloji sayesinde insanlar herhangi bir yere yolculuk yapmak istediklerinde atla eşekle uğraşmamaktadırlar. Onun yerine uçakla, kişisel araçlarıyla seyahat etmektedirler. Telefondan para çekebilme rahatlığı gelmiştir. Uzaktaki kişilerle görüntülü sohbet imkânları sağlanmıştır. Evlerde klima teknolojisi geliştirilmiş ve sıcak havalarda soğuk üfleyerek kişilere rahatlık sağlamaktadır. Aynı şekilde sıcak hava üfleyenleri de bulunmaktadır ve bunlarda soğuk havalarda kişilere ısınma imkânı sağlar. Ev eşyaları gelişmiştir. Buzdolapları sayesinde yiyecekleri uzun süreli bekletme imkânı sağlamıştır.

Kötü yanları ise alışverişe insanlar gitmediğinden bir bakıma kilo almaya başlarlar. İnsanlar iyice tembelleşmektedirler. Küresel ısınma ve çevre kirliliğine neden olurlar. Teknoloji geliştikçe hastalıklar daha da artmaya başlamıştır. Artan bu hastalıklardan bazılarına erken teşhis konulamamaktadır ve kişilerin hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. İnsanların sosyalliği azalmıştır. Teknolojik aletlerin çoğalması elektrikli aletlerinde bir bakıma artması demektir. Elektrikli aletlerin artması da beyin açısından zararlıdır. 

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiştir.

Yorum Yaz

FORUM BAŞLIKLAR

    Forum Şuan Müsait Değil !