Sosyal Medya Takibi ve Pazarlama

  • 28 Kasım 2015
  • Mertcan Özgül
  • 1111
  • 0

SOSYAL MEDYA TAKİBİ ve PAZARLAMASININ MARKALAR İÇİN ÖNEMİ

SOSYAL MEDYANIN DÖNEM HAKİMİYETİ

Özellikle ‘teknoloji nesli’ diyebileceğimiz bir yaş grubunun hayatlarının merkezinde olan, kullanıcının aktif rol alabildiği sosyal paylaşım siteleri, artık ‘eski moda’ tanımlamasını yapabileceğimiz gazete ve dergilerden farklı olarak, güncel paylaşımlar yaparak, bu neslin ve ilerleyen zamanlarda da daha büyük yaş gruplarının tek tercihi haline gelmiştir. Yorum, beğeni sohbet gibi eklentiler, kullanıcının kendisini daha özgür hissetmesini sağlayarak, takibin sürekliliğini sağlamıştır. Profil sayıları artmış, bu profiller bir analiz platformu düşüncesiyle diğer insanlarla paylaşılmaya başlanmıştır. Bu kapsayıcı gelişmelerin en büyük etmenlerinden biri zamanlamadır. Teknoloji çağının alt yapısı tamamlanıp ilerlenmeye başlandığında, sosyal ağ siteleri konuşulmaya başlanmış ve kolay erişim sayesinde yayılmacı politikaları başarıyla devam etmiştir. Artık göz ardı edilemeyecek derecede yükselmiş olan internet sektörü, sadece şahısların değil, markaların da vitrin görevini görmeye başlayacaktır.

SOSYAL MEDYANIN PAZARLAMA STRATEJİLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Bir hobi statüsünden sıyrılan sosyal medya, şirketlerin de pazarlama stratejilerinde zorunlu değişikliklere yol açmıştır. Her geçen gün gelişmekte olan pazar ve internet sitelerinin kayda değer kullanıcı istatistikleri, şirketlerin ‘klasik’ pazarlama yöntemlerinden uzaklaşıp, sosyal mecralarda boy göstermelerini sağlamıştır. Bununla birlikte, kampanya ve reklam içeriklerinde, kullanıcıya, eskisi gibi sınırlı, yüz yüze zaman ayırılmayıp, özgür bir alan yaratılmıştır. Böylelikle, talep artışlarında önemli bir seviyeye ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra, kullanıcıların aktif rolleri, trendlerin belirlenmesi ve beklentilerin karşılanması hususunda, üreticilere büyük yarar sağlamıştır. Önceleri sokaklarda, insanların sıkılarak tamamladıkları anketlerin yerini internet anketleri almış ve bu anket sonuçları müşteri açısından samimi, üretici açısından da belirleyici olmuştur. Reklamlardan önemli ölçüde geri dönüş sağlanmıştır.

İnternet üzerinden yapılan reklamlarda esas alınan, üründen ziyade ürünün kullanım alanları ve kişiye getirileridir. Eski zamanlardaki gibi bir ürün sadece vitrinlerde tek odaklı sergilenmeyip, sosyal alan içerisinde ve ürün harici görsellerle de tanıtılıyor. Bu, müşterinin ‘tek parça’ düşüncesinden uzaklaşıp, ürünü genel bir sosyal yaşam çerçevesinde değerlendirmesini sağlıyor ve markanın samimi duruşunu güçlendiriyor. Müşterilerin çoğunlukla görüp, dokunup da bir şey satın aldıkları aşikar fakat, firmayla kurulabilecek bir ‘senli benli’ bağ, müşterinin güvenini de artırıyor.

Pazarlama ve reklam atılımlarının bu yöne kayması, viral konusunda da önemli gelişmeler sağladı. Artık ürünler, bir evin duvarının arkasında saklanıp, o duvarın temel taşıymış izlenimini evin içerisindeki insanlardan bize aktaran videolarla tanıtımlarını destekliyorlar. İşin fikir, kurgu ve algı yaratma konusunda en zor kısmı da bu viral planlamalarıyla var oluyor. Odak haline gelmek isteyen firmalar, akılda kalıcılığı ve sosyal çevrede kullanımı öne sürerek ürünlerinin reklamlarını yapıyorlar ve müşteriye bir bakıma üründen önce ürünün kullanım alanını satıyorlar.

Bir lider hızıyla ilerlemeye devam eden sosyal paylaşım siteleri ve sosyal paylaşım sitelerinde kendi reklamlarını yapma fırsatı bulan diğer sosyal paylaşım siteleri, artık kullanıcının içerik paylaşımının değil de beklentilere yanıt getirmenin peşinde olacak ve yine bunu yaparken kullanıcıların neyi sevip neyi sevmediğini analiz ederek, üreticiler ve firmalar için yol gösterici olacak.  Sosyal çevre ve buna bağlı talepler, firmaların vizyonlarını belirleyecek.

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiştir.

Yorum Yaz

FORUM BAŞLIKLAR

    Forum Şuan Müsait Değil !