Sony Xperia Z1 İnceleme

  • 20.07.2015 16:57
  • İbrahim Yıldız
  • 2415
  • 0

Sony, elini çabuk tutarak Xperia Z modelini çıkarttıktan sonra Z1 modelini piyasaya çıkarttı. Xperia Z modeline kıyasla bu modeli biraz daha kalın ve boyutları daha büyük. Cihaz kalın ve büyük görünse de oldukça iyi bir kullanım sunmakta. Cihazın arka kısmında kamera Xperia Logosu bulunmaktadır.

Kameranın hemen yanında ise kaç Megapiksel olduğu yazmakta. Xperia Z modelinde arka tarafındaki logo kısmında karışık kelimeler yazmaktaydı fakat Z1 modelinde sade bir Xperia logo yazısı bulunuyor. Cihazın ön tarafına gelecek olursak. Ön kısmında 5 inç boyutunda bir ekran bulunuyor. Bu 5 inç ekranın hemen üstünde ise Sony logosu bulunuyor. Bu logonun hemen yanındaysa bir LED bildirim ışığı mevcut.

Bu bildirim ışığı şarjı az olduğunda kırmızı, şarj olurken turuncu, şarjı tamamen dolduğunda yeşil ve bildirim ışığında mavi yanıyor. Herhangi bir mesajınız geldiğinde ya da cevapsız bir çağrı olduğunda bu mavi bildirim ışığı yanıp sönmektedir. Ayrıca cihazın ön kamerası 2 Megapiksel bir çözünürlüğe sahip. Xperia Z1 modelinin ön tarafı gibi arka kısmı da cam kaplama ile kaplanmış. Cihaz kaygan olsa da elinize boyutlarından dolayı rahat bir şekilde oturuyor. Arka kapağı açılmayan Z1 modelinin bataryası 3000 mAh. Kullanmış olduğu bu batarya ile kullanıcılarının yüzünü gülümsetmeyi başarıyor.

Xperia Z modelindeki kapaklar bu modelde de bulunmakta fakat Z modelinde kulaklık girişi kapaklı iken Z1 modelin kulaklık girişi kapaklı değil. Böylece Sony’nin her üretmiş olduğu yeni modelinde cihazlarının suya ve toza karşı dayanıklılığını arttırmaya devam ettiğini görüyoruz. Önceki modeli olan Xperia Z’ye kıyasla daha uzun su altında kalabiliyor ve daha derine inebiliyor. Cihazın inebildiği derinlik tam olarak 1 metre ve 30 dakika kadar süre suya karşı dayanıklı kalabilmekte. Ayrıca cihazın kenar kısmında su altında fotoğraflarınızı çekmenizde kolaylık sağlamak amacıyla bir tuş bulunmakta Z modelinde bu tuş yoktu.

Bu tuş cihazın kenarında bulunan güç ve ses açma kapama tuşlarının alt kısmında bulunuyor. Xperia Z modelinde de olduğu gibi Xperia Z1 modelinde de Sony aynı şık güç düğmesini barındırıyor. Böylece Sony kullanıcılarına alışmış oldukları tasarımını devam ettiriyor. 3.5 mm bir kalınlıkta kulaklık girişi bulunduran Sony Xperia Z1, kullanıcılarına keşke USB giriş portunu da kapaksız yapsaydı dedirtiyor. Micro SD kart girişinin hemen yanında küçük bir tuş bulunuyor. Bu tuş ile cihazınızda herhangi bir donma ya da takılma olduğunda cihazınızı kapatmanıza olanak sağlıyor. Bu tuşu kullanabilmeniz için ucu ince sivri bir cisme ihtiyacınız olacak.

Xperia Z modelinde bulunan kenardaki hoparlör düğmesi Z1 modelinde alt kısma yerleştirilmiş. Alt kısma yerleştirilmiş olan bu hoparlör oldukça büyük yer kaplamaktadır. Cihazın köşesinde kişisel kameralarda da bulunan bileklik kayışı için delik bulunuyor. Böylece cihaz elimden kaydı düşürdüm gibi bir derdiniz olmuyor. Xperia Z modeli parlaklık konusunda hiçte iyi değildi. Xperia Z1 modeline karşı aynı düşüncede değilim. Çünkü cihaz 1080 x 1920 çözünürlükte ve 5 inç 441 PPI değerinde.

Bu değerler oldukça iyi. Böylece kullanıcılarına önceki modeline kıyasla daha net ve daha keskin grafikler sunuyor. Xperia Z1 modeli parlaklık konusunda çok yüksek bir parlaklığa sahip değil fakat ideal bir parlaklığa sahip diyebiliriz. Cihazın görüş açısı biraz düşük. Ekran parlaklığı ve görüş açısı bir yana cihazın renk canlılığı rakiplerine büyük bir fark atmasına olanak sağlıyor. Triluminos teknolojisini kullandığı için renk konusunda oldukça iyi bir başarı elde ediyor.

Gerçekçi ve parlak renkler sunan cihaz fotoğraf ve video çekimlerinde kullanıcılarını yüzüstü bırakmıyor. Kamera konusunda oldukça iyi olan Sony, yine hünerlerini gösteriyor. Cihaz kalbinde 2.2 GHz hıza sahip olan dört çekirdekli Qualcomm’un Snapdragon 800 işlemcisini bulunduruyor. Grafik işlemcisi olarak cihazda MSM8974 Adreno 330 GPU bulunuyor. 2 GB Ram kullanan cihaz 16 GB depolama alanı ile kullanıcılarının yüzünü gülümsetmeyi başarıyor.

Ayrıca cihaz 64 GB’da kadar microSD kart destekliyor. Cihaza harici taşınabilir diskleri doğrudan takabiliyorsunuz. Bu özelliği ile rakiplerinden kolay bir şekilde ayrılıyor. Arka kamerasının 20.7 Megapiksel olması günümüzde bir hayli yüksek performans sunmasını sağlıyor. Sony’nin kendisine özel kamera sensörlerinden dolayı güzel, parlak, net fotoğraflar sunuyor. Birçok kamera özelliklerinden faydalanarak daha farklı fotoğraflar çekebilirsiniz.

1920 x 1080 Full HD ve 1280 x 720 HD formatlarda video desteği sunmakta. Tıpkı fotoğraf çekiminde olduğu gibi kamera çekiminde de elle ya da otomatik çekimler yapabilmenize olanak sağlıyor. 2 Megapiksel bir ön kamera ile geniş açılı selfie çekebiliyorsunuz. Ayrıca bu kamera görüntülü konuşmalarda işinizi görecektir. Cihaz internette gezerken kullanıcılarına daha hızlı performans sunuyor. 

Rakiplerindeki tarayıcılardan daha hızlı arama yapan Xperia Z1, kullanmış olduğu Google Chrome tarayıcıda da en hızlı performansı sunmakta olduğunu söyleyebiliriz. Batarya kullanımı oldukça iyi olan cihaz, 850 saate kadar bekleme, 15 saat telefon görüşmesi ve 110 saate kadar da müzik dinleme imkânları sunuyor. Lütfen Sony Xperia Z1 modeli hakkındaki görüşlerinizi aşağıya yazmayı unutmayınız.

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiştir.

Yorum Yaz

FORUM BAŞLIKLAR

    Forum Şuan Müsait Değil !