Samsung Gear VR Teknolojisi

  • 22.10.2014 11:13
  • Vedat Kaya
  • 3382
  • 0

Samsung Galaxy Note 4 tarafından oluşturulan ve Oculus tarafından desteklenen Mobil Sanal Gerçeklilik insanları sanal aleme geçişini sağlıyor. 

 

Galaxy Note 4 sonrası Samsung kendi cihazı ile oluşturduğu VR pazarına girme kararı aldı. Samsung, çok farklı ve akıllı telefon merkezli bir VR kulaklık konsepti oluşturdu. Aslında Gear VR,  Galaxy Note 4 çevre birimidir ve asıl cihazın önemli kısmını Note 4 oluşturmaktadır ve Note 4’ün VR kulaklık olarak faydalanılmasıdır.

Telefonların VR kulaklık olarak kullanılması fikri yeni değildir; VR kulaklık oluşturmak için gerekli olan ekranlar, sensörler ve jiroskopları (denge çarkları) bir çok telefonda  mevcuttur fakat Samsun Gear VR projesi bu anlamda tamamlanmış en ciddi çalışmadır.

Bu arada Samsun zaten, dolaylı olarak VR teknolojisinin içerisindeydi. Samsung’un Note 3’ ürettiği ekran aynı zamanda  Oculus Rift DK2’deki kullanılan 1080p SAMOLED ekranlarının aynısıdır. Zaten VR kulaklık imalatına dahil olan Samsung, yeni Note 4 donanım üzerinden teknolojisini kullanarak kendilerine ait bir VR ürün geliştirmişlerdir.

Peki  Note4’ün merkezini oluşturduğu Gear VR nasıl çalışmaktadır;
Note 4 altındaki Micro-USB bağlantısını kullanarak, Gear VR küçük bir dokumatik ekran ve temel fonkisyonlar ile navigasyon kontrollerini sağlayacak bir buton oluşturmaktadır. Ses Note4’ten ya da kulaklıktan gelmektedir; kemerin hernagi bir ses sistemi bulunmamaktadır. Sistemin gücü Note 4 ‘ten sağlamaktadır.

Samsung Gear VR’ı, Octulus Rift ve Sony- Morpheus’tan ayıran temel yönü cihazın herhangi bir oyun konsoluna ya da bilgisayara bağlanmadan kullanılabilmesidir.

 

 

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiştir.

Yorum Yaz

FORUM BAŞLIKLAR

    Forum Şuan Müsait Değil !