Pisi Linux İnceleme

  • 23.07.2015 16:17
  • İbrahim Yıldız
  • 2216
  • 0

Yerli işletim sistemimiz olan Pardus’un paket program yükleyicisinin adı olan Pisi, Pardus işletim sistemi ile anılmak istemiyordu.

İlk 5 Linux işletim sistemi dağıtımının içinde olan Pardus, 2011 yılındaki başarısını bir daha yakalayamamıştı. Bu yıldaki başarısının üzerine ekleyerek yoluna devam eden yerli işletim sistemimiz olan Pisi Linux, herhangi bir kurum ya da özel şirketlerden yardım almadan herkes tarafından geliştirilen bir yerli işletim sistemimizdir.

Bu işletim sisteminin en son hali ise stabil bir şekilde çalışan yerli işletim sistemi olmasıdır. Bu işletim sisteminin stabil kalmasını istiyorsak az da olsa destek vermek. Pardus isimli projenin 2012 yılında politikasını değiştirmesinden sonra Anka isimli takım Pisi Linux 1.2 ile farklı bir projeye imza attılar. Bu proje Pardus işletim sisteminden tamamen bağımsızlığını ortaya koydu.

Bu yeni işletim sistemi ile Linux işletim sistemlerinde olan karmaşıklığın önüne geçilmeye çalışıldı ve kullanıcılara rahatlık getirildi. Yeni geliştirilen işletim sistemini tamamen kullanıcı dostu bir hale getirmeye çalışıyorlar.

1.2 sürümüne sahip olan işletim sistemini Comar, Mudur, Yalı, Kaptan ve Panda yazılımları ile birleştirdiler ve kolay kullanımı ile kullanıcılarıyla buluştu. 2.0 sürümü ile bir üst seviyeye daha geçecek olan işletim sistemi kullanıcılarını bekliyor.

Tarih olarak 10 Temmuz’da çıkacak olan Pisi Linux 1.2 sürümünden sonraki sürümü 2016 yılı başında ya da 2015 yılı sonunda Pisi Linux 2.0 işletim sistemi ile kullanıcılarının karşısına çıkacak.

Pisi Linux 1.2 işletim sisteminden farkını hemen gösteriyor. Bu farkı ise Yalı yazılımı sayesinde hızlı ve kolay bir kurulumu kullanıcılarına sunuyor. Kullanıcının kafasını karıştırmaktansa daha anlaşılır ve rahat bir kullanım sunacak. Anka ekibi tarafından geliştirilen Yalı yazılımı kurulum sırasında kolaylık sağlamakla kalmıyor ayrıca kullanımda da oluşabilecek sorunların önüne geçilmiş durumda. Yalı yazılımını kurduğunuzda bu yazılım sayesinde işletim sisteminizi daha özel ve daha kullanışlı bir hale getirebiliyorsunuz.

Kaptan yazılımı sayesinde de kullanmak istediğiniz kişisel tema, simge ve duvar kâğıdı gibi birçok özelliklerini değiştirebiliyorsunuz. 16 farklı tema, 2 farklı simge ve 2 farklı arayüz sunuyor. Bu seçeneklerin dışında da farklı birçok kombinasyonlar yapabilmenize olanak sağlanabiliyor. Bu kombinasyonları da kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz.

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiştir.

Yorum Yaz

FORUM BAŞLIKLAR

    Forum Şuan Müsait Değil !