Ördeklerin Düşmanı O Silah Nasıl Çalışıyordu

  • 15.03.2015 00:10
  • Serhat Yazıcı
  • 1903
  • 0

Başlığı okuduğunuz zaman aslında konunun ne olduğu hakkında bir tahminde bulunmuş olmalısınız. Tabiri caizse o koca kafalı televizyonların karşısına geçip saatlerimizi verdiğimiz oyundur kendisi. Öyle ki son ders zilinin çalmasını beklediğimiz 90`lı yıllara ait Duck Hunt oyununundan bahsediyoruz. O yılları yaşamamış birine farklı gibi gözükebilir ama yinede incelemeye değer.

Bir Nintendo yapımı olan Duck Hunt diğer bir tabirle Ördek Vurmaca oyunu her ne kadar basit bir oyun gibi görünse bile bu oyunu özel kılan bir şey vardır. Çünkü dile kolay o yıllar 10 üzerinden 9 puan toplayan oyundan bizi ayıran tek unsur adaptörün ısınması olmuştur.

Evet, oyunu özel kılan kendisi değil silahıydı. Çünkü o yıllar yetişkininden çocuğuna herkesin dilinde tek bir soru vardı. “ Bu silah nasıl çalışıyor arkadaş “

Bilmeyenler için oyunu özet geçmek istiyorum. Resimlerde gördüğünüz ortamda geçen oyunda çalılar içinden sağa sola uçuşan ördekler çıkardı ve bizlerde elimizdeki o özel yapım plastik silahla o ördekleri vurmaya çalışırdık. Bu basit gibi görünse bile bazen tam anlamıyla bir dert olabiliyordu. Çünkü ıska geçme olasılığı çok fazlaydı. Sakinlik gerektiren bu oyunda eğer bu durumu koruyamazsınız çalılar arasından çıkan köpeğin sinir bozucu gülüşüyle karşılaşırdık. Bu durum gerçekten o yıllar gururu zedeleyen bir durumdu. Neyse oyunumuz tam olarak buydu. Şimdi gelelim herkesin merak ettiği sorunun cevabına.

 

Herşey Göz Açıp Kapayınca Kadar..

Oyunun tasarımcısı olan Nintendo aynı zamanda NES Zapper olarak adlandırılan silahında yapımcısıydı. O yıllar ışık silahı olarak bilinen cihazın çalışma mantığıda aslında ismine eş değerdi. O yıllar İngilizce`yi anlayabilseydik belki tahminde bulunabilirdik ama kısmet bugüneymiş.

NES Zapper, günümüzdeki oyunlarda kullanılan silahlardan farklı olarak ekrana ışık göndermiyor tam aksine ekrandaki ışığı üzerinde bulunan fotodiyot aracılığıyla algılıyordu ve gelen ışığı tanıyor sonuç olarak ördeğide vurmuş oluyorduk. Pekala nasıl oluyor bu. İşin aslı şu;

Hatırlar mısınız bilmem ama silahın tetiğine bastığımız an sadece ördekler beyaz kalma şartıyla ekran siyah renge bürünürdü. Bundan sonra ise silah üzerinde bulunan fotodiyotlar vasıtasıyla cihaz ekranı tarayıp eğer ki beyaz noktaya nişan alınmış ise ördek vurma işlemi gerçekleşiyordu. Buraya kadar olan kısım çok hızlı olduğu için ise biz bu işlemi tam olarak algılayamıyorduk.

Sonuç Olarak

O yıllarda bu teknoloji değişik şekillerde boyut kazandı ama hiçbir zaman kendini tam anlamıyla geliştiremedi. Her teknolojik unsur olduğu gibi NES Zapper`da değişen teknolojiye ayak uyduramamış ve güzel bir anı olarak tarihteki yerini almıştır. Bu teknolojiye en büyük darbe ise değişen ekran teknolojisi olmuştur. Çünkü NES Zapper sadece CRT Monitörlerde çalışıyordu. Günümüzde ise bu teknoloji yerini hareket algılayıcı ekran teknolojisine bırakmıştır.

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiştir.

Yorum Yaz

FORUM BAŞLIKLAR

    Forum Şuan Müsait Değil !