Note 4 ile Note 5 Karşılaştırması

  • 14.08.2015 12:16
  • İbrahim Yıldız
  • 3025
  • 0

Tasarım

Samsung Galaxy Note 5 modelinde kullanmış olduğu oval köşeler sayesinde kullanıcılarına kullanım kolaylığı sağlıyor. Ayrıca ince ve ele oturan bir yapıya sahip olması Galaxy Note 4 modeline karşı en büyük farkı diyebiliriz.

Galaxy Note 5 modelinin 153.2 x 76.1 x 7.6 mm boyutları ve 171 gram ağırlığı bulunuyorken Galaxy Note 4 modelinin ise 153.5 x 78.6 x 8.5 mm boyutlara sahiptir. Her iki modelinde ekran boyutları 5.7 inç iken Galaxy Note 5 modelinin farkı ön ve arka taraflarının Corning Gorilla Glass 4 cam ile korunuyor olmasıdır.

Galaxy Note 4 modelinde bulunan menü tuşu ve yanındaki tuşlar Note 5 modelinde de bulunmaktadır. Note 5 modeline gelen en büyük artı ise ana menü tuşunun parmak izi okuyor olabilmesi. Ayrıca Galaxy Note ailesine özel olarak geliştirilmiş olan S-Pen teknolojisi de Note 5 modelinde bulunmaktadır.

RAM ve İşlemci

Samsung işlemci olarak bir aralar Qualcomm firması tarafından üretilen işlemciyi kullanıyordu. Fakat son zamanlarda Qualcomm firmasının ürettiği işlemciler tutmadı. Bu yüzden de kendi işlemcisini üretmeyi planladı ve Exynos isimli işlemcisini piyasaya sürmüş oldu.

Samsung kendi üretmiş olduğu ve ilk olarak Galaxy S6 modelinde kullandığı Exynos 7420 işlemcisini böylelikle tanıtmış oldu. Bu işlemciyi phablet kategorisindeki akıllı telefonlarına uyarlayan Samsung, Note 5 modelinde kullandı.

Ayrıca Galaxy Note 5 modeli kalbinde 64 bit 8 çekirdekli Exynos 7420’yi barındırıyor. 4 GB LPDDR4 RAM’e ev sahipliği yapan akıllı telefonun işlemcisi (2.1 GHz + 1.5 GHz) hızlarında çalışıyor. Mali-T760 MP8 GPU grafik işlemcisini kullanan Galaxy Note 5, kullanıcılarına oynadıkları oyunun zevkini alabilecekleri kadar iyi performans sunabilecek diyebiliriz.

Galaxy Note 4 modelinde ise yine Samsung tarafından üretilmiş olan Exynos 5433 işlemcisi kullanılmaktadır. 1.3 GHz Cortex A53 ve 1.9 GHz Cortex A57 mimarisine sahip işlemciler kullanılmıştı. Ayrıca Note 4 modelinin 3 GB RAM kapasitesi bulunmaktadır.

Samsung sürekli olarak yeni işlemciler piyasaya sürmek için çalıştığından, Galaxy Note 5 modeli önceki modeline kıyasla hem RAM kapasitesi açısından hem de işlemci açısından açık ara önde diyebiliriz.

Ekran

Samsung firması AMOLED ekran konusunda oldukça iyi sonuçlar elde ettiği için, Galaxy Note 5 modelinde Note 4 modelinde de olduğu gibi Super AMOLED ekrana yer verdi. 2K (1440 x 2560 p) çözünürlüğe sahip olan bu ekran 515 ppi değerine sahiptir. Böylelikle Galaxy Note 5 ve Galaxy Note 4’ün ekran konusunda pek bir farklılığı bulunmamaktadır.

Kamera

Samsung, Galaxy Note 5 modelinde kullandığı f\1.9 değeri Note 4 modelinde de kullanmıştı. 16 Megapiksel OIS destekli arka kamera Galaxy Note 4 ve Galaxy Note 5 modellerinde de aynı. Galaxy Note 5 modeli ön kamera olarak 5 Megapiksel çözünürlüğe sahipken, Galaxy Note 4 modeli 3.7 Megapiksel çözünürlüğe sahiptir. Sadece ön kamerada öne geçti gibi gözükse de iki cihazında ayrı ayrı arka kameralarıyla fotoğraf çekildiğinde lens farkını rahatlıkla görebilirsiniz.

Batarya

Samsung Galaxy Note 5 modeli inceliğinden dolayı batarya kapasitesini biraz küçültmüş diyebiliriz. Samsung Galaxy Note 4 modelinin bataryası 3220 mAh iken Samsung Galaxy Note 5 modelinin bataryası 3000 mAh. Aradaki 220 mAh cihazın inceliğinden dolayı kaybedilmiş diyebiliriz. Genele baktığımızda ise her akıllı telefon üreticileri yeni çıkarttıkları modellerin bataryalarını düşürüyorlar. Cihazın batarya konusundaki tek eksi yönü diyebiliriz.

Depolama

Bağlantı özellikleri bakımından aynı olan Galaxy Note 4 ve Note 5, farklılığını microSD kart desteği ile gösteriyor. MicroSD kart desteği sunmayan Galaxy Note 5 modeli 32 / 64 GB depolama alanlarına sahiptir. Galaxy Note 4 modelinde ise 32 / 64 GB depolama alanları ve microSD kart desteği bulunmaktadır. 

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiştir.

Yorum Yaz

FORUM BAŞLIKLAR

    Forum Şuan Müsait Değil !