MicroSD Kartların Günümüzdeki Yeri

  • 27.08.2015 14:18
  • İbrahim Yıldız
  • 1568
  • 0

Bilgisayar piyasaya ilk çıktığı zaman çok büyüktü ve pahalıydı. Kolay bir şekilde satın alınamıyordu. Hal böyle olunca da zengin kesimlerde bulunan bir eşya olarak akıllarda kaldı. Her evde bulunmayan ama evinde bulunan kişilere, zengin gözüyle bakılmaktaydı.

Günümüzdeki gibi sabahtan akşama kadar bilgisayar başında oturan kişiler eskiden yoktu. O zamanlar bozulunca yaptırılacak parçayı piyasada bulmak zordu ve bu parçalar çok pahalıydı. Bu yüzden bilgisayarlar genellikle e-posta için kullanılmaktaydı.

Günümüzde bilgisayara virüs bulaşmış olsa kolay bir şekilde format atabiliriz. Ama eskiden format atarken 5-6 CD kullanılmaktaydı. Bilgisayara takılan CD’lerin kapasiteleri günümüzdeki kadar fazla değildi. Çok küçük hafıza alanına ve büyük boyuta sahiplerdi. Bu yüzden 2001 yılında çıkan MMC kartların geliştirilmesi bu soruna çözüm olmaya çalışıyordu.

MicroSD kartın tarihsel gelişimi

SD 1.1 standardına sahip kartların kapasitesi 8 MB’dan başlayıp FAT 16 dosya sisteminin sınırı olan 2 GB’a kadar çıkabilmekteydi. SD 2.0 veya SDHC olarak bilinen kartların kapasitesiyse 32 GB’a kadar ulaştı. SD 3.0’sa toplam kapasite olarak 2 TB’a kadar erişebilmektedir.

Bu SD-kartlardan sonra miniSD geliştirildi. Bunlar SD-kartın yarısı kadar bir boyuta sahiptiler. Bu kartların kapasite alanı da 32 MB ile 2 GB arasında değişmekteydi.

MicroSD kartlarsa miniSD kartlardan daha küçük ve daha hızlıdır. Günümüzdeki kartların transfer hızıysa 2 MB/s’dir. Bunların daha üst hıza sahip olan modelleri de bulunmaktadır. Bu modeller High-speed olarak nitelendirilirler ve 40MB/s de okuma yazma gerçekleştirebilmektedirler.

Makalemde bahsetmiş olduğum kartların çoğu dijital kameralarda, kişisel kullanımlarda ve akıllı telefonlarda kullanılmaktadır.

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiştir.

Yorum Yaz

FORUM BAŞLIKLAR

    Forum Şuan Müsait Değil !