İş Alımları İçin Aranan En Gözde 6 IT Mesleği

  • 27.02.2015 23:45
  • Serhat Yazıcı
  • 2782
  • 0

 

Zamanımızın en hızlı ilerleyen sektörü olarak gösterilen bilişim sektörüyle beraber birçok firma, yenilikleri yakından  takip etme amacıyla IT dediğimiz yetenekli elemanlara ihtiyaç duymakta. Hızla ilerleyen bu alanla birlikte farklı iş kollarıda gün yüzüne çıkmıştır. Pekala nedir bu IT ?

Açılımı Enformasyon Teknolojileri olan bu iş kolunun başlangıç süreci Elektronik Mühendisliği`ne dayanır. Bunun yanında önem kazanan Bilgisayar mühendisliği ve ülkemizde daha yeni yeni adından söz edilen yazılım mühendisliği`de IT`nin temelini atmıştır.

Şimdi ise IT uzmanlığına bağlı olarak gelişen ve 2015`te daha önem kazanacak 6 meslek grubunu inceleyecez.

Veri Madenciliği

Büyük boyutlu veri içersinden, önemli olanlarını çıkarma işlemine veri madenciliği denir. Günümüzde saklanan bilgilerin gerekli bilgisayar yazılımlarıyla, gelecek vaad eden bilgileri seçip çıkarmaya yarayan bir uzmanlık alanıdır.

Ağ Güvenliği

Günümüzdeki firmalar OSI katmanlarından oluşan güvenlik duvarlarıyla ( firewall), ağ üzerinden gelebilecek tehlikelerini sürekli olarak takip eden bir ağ güvenliği uzmanlarına ihtiyaç duyar. Gelişen teknolojiyle beraber artan güvenlik riskleriyle birlikte, Ağ Güvenlik uzmanlarına olan gereksinim oldukça artış göstermiştir. Bu da Ağ Güvenlik uzmanlığı düşünen kişilere önemli bir haber olabilir.

Mobil Uygulama Geliştirme

Sürekli gelişen mobil sektöre ihtiyaç gün geçtikçe artış göstermekte. Buda insanların daha çok mobil alanda vakit geçirdiği anlamına geliyor. Hal böyle olunca kişilere hitap etme adına, gelişen mobil pazarda uygulama geliştirmek için bu alanda eğitim almış kişilere ihtiyaç duyulmakta. Bu alanda eğitim almış kişiler ise birçok firmada kendilerine yer bulabilirler.

Algoritma Dizayn

Algoritma, bilişim sektöründe bir sorunun çözümü için başvurulan yol anlamına gelir. Son zamanlarda başarılı şirketlerin ve ürünlerin arkasında iyi bir algoritma olduğu düşünülecek olursa gelecek için vaad eden bir meslek grubu haline geliyor.

Perl/Python/Ruby

Özellikle internet tabanlı şirketlerde gördüğümüz bu üç dil, internet şirketlerinde çalışmak isteyenlerin öğrenmesi gereken diller arasında yer alıyor.

Mobil Oyun Geliştirme

Mobil uygulama pazarının artan yükselişindeki en büyük etken olarak mobil oyunları gösterebiliriz. Milyonlarca kişiye hitap eden bu oyunlar kullanıcıları keyifli anlar yaşatmak için birbirleriyle yarışır hale geldi. Buda mobil oyun geliştiricileri ilgilendiren bir haber durumunda.

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiştir.

Yorum Yaz

FORUM BAŞLIKLAR

    Forum Şuan Müsait Değil !