İphone 6 vs Galaxy S5 vs HTC One M8 Kamera Karşılaştırması

  • 25.01.2015 02:20
  • Serhat Yazıcı
  • 3722
  • 0

Bilirsiniz, hiçbir zaman megapixel değerine bakıp da bir telefonun kamera kalitesinden bahsedemeyiz. Çünkü kamera kalitesini etkileyen birçok unsur olabilir. Bu unsurları kameranın Lensleri, sensörleri, ortam ışığı ve çekim tekniği olarak sıralayabiliriz. Bugün bizde bu amaçla hazırladığımız bu 3 telefonun kamera kalitesini bu sebeplerine göre kıyaslamasını yapacağız.Ama bundan önce 3 cihazın kamera özelliklerini sergileyelim.

1.Deney : HDR Çekim : 

HDR çekim bilindiği üzere karanlık yüzey ile aydınlık yüzeyin ışık farkını ayıran tekniktir. Aşağıda aynı ortamın 3 cihazla çekilmiş resimlerini göreceksiniz. İnceleyelim.

Sıralama : Galaxy S5İphone 6HTC One M8 ( Soldan Sağa )

Dikkat ettiyseniz her 3 cihaz için yapılan çekimlerde, her cihazın farklı renk tonunu algıladıkları göreceksiniz. Bu çekimlerde HTC One M8`e bakacak olursak mavi renk tonunun daha fazla olduğunu tespit ediyoruz. Bu çoğu kullanıcı için rahatsız edici olabilir. Bu yüzden M8 elendi.

Galaxy S5 ise soğuk resim diye tabir ettiğimiz kaliteye ulaştı. Ama sanki İphone 6 bir tık daha Galaxy S5`den daha iyi gibi görünüyor. Bu yüzden kazanan İPhone 6 oldu

2.Deney : Makro Çekim : 

Makro çekim, adından da anlaşılacağı gibi boyutu küçük cisimlerin boyutunu yakınlaştırarak çekme tekniğidir.

Sıralama : Galaxy S5İphone 6HTC One M8 ( Soldan Sağa )

 

M8 renk sıcaklığı fazla olan bir kamera teknolojisine sahip. Buda onu yakın çekimlerde resmin bulanıklaşmasına sebebiyet veriyor. M8`i eledik.

Yakın çekimlerde aranılan en önemli konu keskin görüntüye sahip olmaktır. Geri kalan 2 resme baktığımız zaman ise Galaxy S5 ile İphone 6`nın yakın bir özellik gösterdiğini görebiliriz.

 

3.Deney : Zoom Çekim : 

Şimdi ki resimlerde ise zoomlayarak çekim tekniğinin kıyaslamasını yapacaz.

Sıralama : Galaxy S5İphone 6HTC One M8 ( Soldan Sağa )

Yakın çekim konusunda şu ana kadar hiçbir cihaz başarılı olmuş değil. Bu resimlere bakarak da bu 3 cihaz içinde aynı şeyleri telafuz edebiliriz. Ama birini seçmek gerekirse sanki İPhone 6 biraz daha net görüntü sunmuş gibi. Sizce ?

4.Deney : Düşük Işık Altında Çekim : 

Kamera kalitesinde aranan diğer bir unsur ise düşük ışık altında yapılan çekimlerdir.

Sıralama : Galaxy S5İphone 6HTC One M8 ( Soldan Sağa )

Düşük ışık altında çekilen resimlere bakacak olursak İPhone 6 biraz daha kendini gösteriyor gibi. Galaxy S5 ise diğer 2 cihaza göre biraz zayıf kalmış. Bu yüzden M8 ile İphone 6 bu bölümün kazananı oldu.

5.Deney : Flash Çekim

Işıksız ortamda kullandığımız flash desteğiyle çekimler telefon kalitesini yansıtan önemli bir konudur.

Sıralama : Galaxy S5İphone 6HTC One M8 ( Soldan Sağa )

M8`in renk tonunun diğer 2 cihaza göre fazla olduğunu söylemiştik. Bu olumsuz durum flaşla çekilen resimler içinde geçerli gibi gözüküyor. Galaxy S5`de ise gerçekçiliğe biraz daha fazla yaklaşılmış. Ama yinede İPhone 6 flash konusunda her 2 cihazdan da daha fazla kaliteye yaklaşmış gibi

6.Deney : Hareketli Resim Çekimi

Hareketli çekimlerde kameranın diyafram değeri iyi olmalı. Diyafram, sensörün üzerine gelen ışık yoğunluğunu ayarlamaya yarayan mekanizmadır. Bu faktörde hareketli çekimler için gereklidir.

Sıralama : Galaxy S5İphone 6HTC One M8 ( Soldan Sağa )

Rüzgarlı havada çekilen bu resimlere bakınca fark ettiğim resim kalitesine sahip cihaz Galaxy S5 oldu. Buna yakın cihaz ise M8 oldu. İphone 6 ise diğer cihazlara göre biraz daha parlak kaldı gibi.

7.Deney : Panoramik Çekim

Hemen hemen tüm akıllı telefonlarda bulunan panoramik çekim özelliği için yapılan inceleme.

Sıralama : Galaxy S5 İphone 6 HTC One M8 ( Yukardan Aşağı )

 

 

 

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiştir.

Yorum Yaz

FORUM BAŞLIKLAR

    Forum Şuan Müsait Değil !