ILS Nedir?

  • 21 Kasım 2015
  • Vedat Kaya
  • 1329
  • 0

ILS- Aletli İniş Sistemi Nedir?

Havaların sisli olduğu görüş mesafelerinin düşük olduğu zamanlarda ya uçağımız rötar yapar ya da kendimizi farklı bir havalimanında buluruz.

                ILS-Instrument Landing System görüş mesafelerinin düşük olduğu pilotların görerek inmekte zorlandıkları anda imdadına yetişen havalimanına pist başlarına kurulan LLZ-Localizer ve GP-Glide Path olmak üzere iki sistemden oluşmaktadır.

                LLZ Uçakların iniş yaptıkları pistin diğer tarafında uçaklara pist merkez hattını verirler. Fiziksel olarak düşünecek olursa biz merkez hattından bir çizgi şeklinde bir sinyal olarak düşüne biliriz. Pilotlar kokpitteki ekranlarından pist merkez hattına göre konumunu belirlerler ve uçağı ona göre yönendirirler.

                GP, LLZ ile aynı istikamette yayın yapar ve süzülme açısını verir. Konum olarak uçağın iniş yaptığı pist başından yaklaşık 320m mesafede merkez hattından 120 metre mesafededir.  Uçaklara iniş için süzülme açısını verirler ve genelde 3 derecelik bir açıdır. Pilot süzülme açısının üzerinde is aşağı yönde hareket ederek istenilen süzülme açısına geliriler.

                Pliot ekranda LLZ içim “I” şeklinde GP için “–“ şeklide bir çubuk vardır. İstenilen merkez hattına ve süzülme açısına ulaşıldığında her ikisi de merkezde birleşir ve + işareti çıkar.

                ILS’lerde 3 kategori vardır ve kategori arttığında uçaklar otomatik pilot ile bile iniş yaparlar CAT III’de hatta pisttin belli bir noktasına kadar otomatik pilot yardımı ile gelebilirler.

                Bazı havalimanlarımızda, coğrafi yapının elverişsiz olması dolayısıyla sadece LLZ kurulabilmiştir. Pist doğrultusunda dağlık yapı istenilen süzülme açısını sağlayamadığı için GP kurulmasına müsaade etmemiştir.

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiştir.

Yorum Yaz

FORUM BAŞLIKLAR

    Forum Şuan Müsait Değil !