Hissedebilen Robot Nadine!

  • 30 Aralık 2015
  • Bedirhan Çol
  • 715
  • 0

Singapur'da bulunan bir üniversite, insan gibi hissedebilen bir robot ürettiler. Tahmin edebileceğiniz gibi robot son derece ürkütücü bir görünüme sahip.

Günden güne gelişen teknoloji sayesinde bundan sadece birkaç sene önce üretemediğimiz, ancak şu an kolayca üretimi yapılabilen milyonlarca şey var. Keşfedilen her yeni teknolojiyle, üretimi yapılabilen her yeni cihazla birlikte gelişen üretim teknikleri, geçmiş senelerde hayalini kurduğumuz şeylerin üretimi konusunda kullanılıyor. Geçmiş senelerde hayallerimizi süsleyen, ancak o zamanın teknolojisiyle birlikte üretimi tam anlamıyla imkansız olan robotlar, bugün gelişmiş firmaların ve kurumların üretebildiği son derece karmaşık elektronik cihazlardan birisi. Bu kurumlar arasında bulunan Nanyang Technological University (NTU), son seviye teknolojinin ürünü olan bir robot ürettiğini duyurdu. Görünüş olarak insandan hiçbir farkı olmayan (tabii ki gözlerindeki ışıksızlık, yüzündeki ifadesizlik ve saçlarının cansızlığı az da olsa farkedilebiliyor) bu robotun ismi "Nadine." Nadine, araştırmacılar tarafından sosyal arkadaşlık veya kişisel asistanlık yapmak üzere üretilmiş. 

Hem sosyal arkadaşlık hem de kişisel asistanlık yapabilmesi hedeflenen Nadine'in bazı özelliklere sahip olması gerektiğini bilen bilim adamları, Nadine'e insan görünüşünün yanı sıra insan duygularıda bahşetmişler. Kendi duygularına ve duygusal modlarına (mutluluk veya üzgünlük gibi) sahip olan Nadine, bilim adamlarının söylediğine göre oldukça iyi bir hafızaya da sahip. Tüm bu etkenler ve konuşabilme yeteneği bir araya geldiğinde size her konuda yardımcı olmaya çalışan bir insandan farkı kalmayan Nadine'i, Apple'ın Siri'sine veya Microsoft'un Cortana'sına benzetebiliriz.

Nadine sadece karşısına gelen kişilere bazı şeyler söylemekle kalmıyor, aynı zamanda bu kişilerle konuşma yapıp yapmadığını da anlayabiliyor. Eğer konuşma yaptığı kişiyle önceden konuştuysa o kişiyle olan konuşmasını hatırlıyor ve geçmişe yönelik konulardan bahsedebiliyor. Hatta Nadine geçmişi o kadar iyi hatırlıyor ki geçmişte birisiyle arasında geçmiş olan konu tekrar konuşulduğu zaman "aynı konuyu tekrar konuşuyoruz" şeklinde uyarıda bulunabiliyor.

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiştir.

Yorum Yaz

FORUM BAŞLIKLAR

    Forum Şuan Müsait Değil !