Günümüze Kadar Dur Durak Bilmeyen Mouse Gelişimi

  • 30.06.2015 15:14
  • İbrahim Yıldız
  • 2131
  • 0

İlk başlarda bilgisayar da Mouse yoktu. Sırf klavye ile işlemlerinizi yapıyordunuz. Sonraları Mouse ekledi. Mouse sadece tıklama işlemi yapmaktaydı. Altındaki bir top sayesinde sağa sola hareket ettirebiliyordunuz. Sonraları bu Mouse daha rahat kullanmanın yolları çıktı.

İlk başlardaki toplu Mouse’lar kullanıcılarına biraz zorluk çıkartsa da işlerini görüyordu. Lazer Mouse’lar ortaya çıkmaya başladı. Bunlar yüzeyi tarıyorlar. Geçtiğiniz yeri daha rahat kayarak geçmenize olanak sağlayan cihazlar olarak ortaya çıktılar. Bunlar içinde Mouse altlığı almanız gerekmekte.

Eğer Mouse altlığı alırsanız daha hızlı tarar ve kolay kullanım sağlar. Bu kadar oynatma kabiliyetinden bahsettik peki kablo ile ilgili gelişmeler olmadı mı? Tabi ki de oldu. Kablolu Mouse kullanmak istemeyen ve küçük Mouse kullanmak isteyen iş adamlarına özel Mouse’lar çıkmaya başladı. Kısa süre sonra tercihe göre değişti. Oyun severlerde pil sorunu olduğu için onlar kablolu kullanmaya devam ettiler. Tamam iyi güzel de günümüzde 7-8 tuşlu Mouse var diyeceksiniz.

O Mouse modelleri de bir anda çıkmadı ya bu aşamaları geçtikten sonra Mouse modelleri geliştikçe gelişti. Sonuç evimizde kullandığımız boyutları farklı renkleri farklı araba modeline sahip Mouse’lar. Mouse sektörün de de firmalar bir birleriyle yarışmaya devam ediyorlar. Her geçen gün daha iyisini daha performanslısını çıkartıyorlar. Kullanıcılarına hızlı, sağlam bir cihazı nasıl verebiliriz diyerek daha iyisini sürekli yapmaya devam ediyorlar ve rekabet içerisindeler. 

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiştir.

Yorum Yaz

FORUM BAŞLIKLAR

    Forum Şuan Müsait Değil !