Google Project ARA Akıllı Telefonu

  • 17.01.2015 22:09
  • Vedat Kaya
  • 1590
  • 0

Google's Project Ara modular smartphone

Google uygulamalarla yapılanı hardware ile yapmak istemektedir. Google, bileşenleri kullanıcı tarafından  değiştirebilir ve kullanıcının ihitacına göre şekillenebilecek moduler bir telefon tasarımı üzerinde çalışmaktadır ve bu sayede donanım fiyatlarını azaltabilmeyi planlamaktadır.

Phonebloks ve Motorola

Project Ara’nın temeller aslında Motoralanın google tarafından Motorola Advanced Technology and Projects g Group altında sahibi olunduğu dönemde atılmıştı fakat Motoralanın 2014 yılının başlarında Lenovo’ya satılması sonrası Google grubu, Google Advanced Tedchology and Projects Group altında tutmayı başarmıştır.

 

Modüler Akıllı Telefon Ne demektir?

Project Ara, her kullanıcının kendi donanımını oluşturacağı telefonu oluşturmasını amaçlamıştır.

Fotoğraf çektmek isteyenler için daha kaliteli kamera, daha fazla hafızası olması isteyen yüksek hafıza gibi ihityaç ve isteklerine göre şekillendirebilmektedir.

Open platform ve Module Developers’ Kit (MDK)

Geliştiricilere ve üreticilere Proje Ara akıllı telefona uyacak ara modülleri oluşturmak için kuralları belirleyecek ve teknik kılavuzluk edecektir. Project Ara, Google Play benzeri online market alanı üzerinde çalışmaktadır. Gelecekte diğer firmaların donanım modüllerini satabilme imkanı olacaktır.

Hangi Yazılım

En son Andoid 5.0 Lollipop işetim sistemi modifiye edilerek kullanılabilir hale getirilecektir. Her ne kadar Project Ara Andoid işletim sistemini kullansa da resmi olarak Andoid veya Nexus’un projesi olmayacaktır.

 

Spiral 2 Ne Demektir

En yeni Project Ara prototipi Spiral 2 olarak adlandırılmaktadır.  Blok temelli modüler yapıdan oluşmaktadır ve googe’ın yayınlamış olduğu MDK versiyon 0.20 üzerine inşa edilmiştir.

Spiral 2:  1280 x 720 ekran, light and proximity sensors, 5-megapixel kamera, Wi-Fi ve Bluetooth, 3G modem 2 antena,bağımsız Band 5 antena, batarya, hoperlör modul, ve Marvell PXA1928 veya NVIDIA Tegra K1 işlemci bloğu.

 

Project Ara, tasarımcılar ve geliştricilere refarans olması için 11 farklı modül prototipini çıkarmıştır ve Spiral-2 hot-swaping (çalışırken değişiklik yapabilme)özelliğini desteklemektedir.

Donanımsal olkarak görünüş tamamlanmasına rağmen henüz firmware tamamlanmamıştır.

Spriral 3 Ne Demektir

Google, gelecek Project Ara prototipi  Spiral-3’ten beklememiz gerekenleri şöyle belirtmiştir. Modüller endüktif veri bağlantısına sahip olacak ve hiçbir gerçek temasa olmadan iletişim kurabilecek. Spiral 3 aynı zamanda +G/LTE desteği de olacak.
Spiral 2, şarj ve senkronize için  1x1 micro USB blok’u bulunmaktadır fakat Spiral 3 wireless bağlantısı ile gerçekleşecektir. Sprila 3, MDK versiyon 0.5. ile aynı zamanda markette yerini alacaktır.

 

Projenin 2015 yılında hayata geçirilmesi planlanmaktadır.  Bekleyelim ve görelim; hayatımızda ne kadar yer tutacak ve ne kadar ilgi görecektir.

 

 

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiştir.

Yorum Yaz

FORUM BAŞLIKLAR

    Forum Şuan Müsait Değil !