Facebook ve Instagram Siber Saldırıya Maruz Mu Kaldı?

  • 28.01.2015 11:30
  • Tasarla Geliştir
  • 2900
  • 0

Dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitelerinden Facebook ve Instagram başta olmak üzere bazı web sitelerine ara ara ulaşılamaması akıllara siber saldırı olabileceğini getirdi.

Bu durum üzerine 2003 yılında Türkiye’nin ilk ulusal güvenlik duvarını ve 2005 yılında Türkiye’nin ilk yerli UTM ürününü geliştiren Labris Networks’ün CTO’su Oğuz Yılmaz bir açıklamada bulundu: “Araştırmalarımızda bu durumun bir DDOS saldırısı sonucunda olmuş olabileceğini gördük. DEAŞ ve Lizard Squad isimli hacker grubu da bu saldrının sorumluluğunu üstlendi. Ancak şu aşamada Facebook'tan resmi açıklama gelmeden durumun ilk kaynağının bu DDOS saldırıları olup olmadığını kesin olarak bilmiyoruz. Yaşanan teknik bir sorunun yol açtığı kesintinin fark edilip, üzerine bir de DDOS saldırısı ile Facebook'un birkaç noktada sorun yaşaması istenmiş olabilir.” ifadelerini dile getirdi.

Yılmaz, saldırıyı üstlenen Lizard Squad’ın geçmişte bu tarz saldırılarda bulunduğunu da belirtti ve konuşmasını şu şekilde sürdürdü:, “Yıl boyunca Playstation Network’e yapılan saldırılar ve yılbaşı döneminde hem PSN hem de Microsoft Xbox oyun ağlarına saldırılarda Lizard Squad’ın parmağı olduğunu görüyoruz. Oluşturdukları bir web sitesi aracılığı ile üçüncü parti yerlere DDOS yapmak için ücret alan bu grubun, 2014 yılı içerisinde çıkan çok önemli güvenlik açıkları sayesinde önemli bir saldırı ağı oluşturmaya başladığını takip ediyorduk. Yılın son aylarında oluşturulduğunu takip ettiğimiz, yüksek hat genişliği ve güçlü donanıma sahip sunucu sistemlerinin belli zafiyetler aracılığı ile ele geçirilmesi ile oluşan bu botnet (saldırı ağı), bu saldırı ile ilk kez kullanılıyor olabilir. Her ne kadar kendi web sitelerine hack edilerek buradan tetikçilik hizmeti alanlar deşifre edilmiş olsa ve birkaç kişi üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanmış olsa da bu tür grupların hücre yapıları halinde olmaları bir çırpıda yok edilmelerini engelliyor.” şeklinde konuştu.

HARPP DDoS Mitigator Siber Savaş Aracı başta olmak üzere diğer ürünler ile 20 den fazla ülkede, askeri kurumlar, bakanlıklar hemen hemen her şirketinde dahil olduğu 3.500’den fazla kurum ve kuruluşun siber güvenliğini sağlayan Labris Networks, bu durumun altını çizdi. Geçtiğimiz yılarda 2012 Anonymous ve 2013 RedHack saldırıları ile duyulan DDoS saldırılarının şimdi de 2015'te de Lizard Squad ve benzer grupların oluşturduğu için kurumları uyarıyor. Bu saldırıların sayısı gittikçe daha da arttığını belirten Labris Networks CTO’su Yılmaz, DDoS tehdidinden ancak daha iyi sistemler ile korunulabileceğimizi vurguluyor.

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiştir.

Yorum Yaz

FORUM BAŞLIKLAR

    Forum Şuan Müsait Değil !