Dünyada İnternet Erişimi Nasıl Sağlanır

  • 09 Ekim 2015
  • Serhat Yazıcı
  • 2801
  • 0

 

1960`lara dayanan internet o zamanlar bilgisayarların birbirleriyle konuşması olarak adlandırılıyordu.İlk kez Amerika`da kullanılan internet,ülkemize ise 1993 yılının nisan ayı ortalarında İlk kez ODTÜ laboratuvarlarında kullanılmaya başlanmıştır. Bu süreçten sonra da hızlı bir gelişme gösteren internet, günümüze kadar da hızını artırarak gelmiştir.Öyle ki, 1993 yılında ülkemizde kullanılan internetin saniyedeki hızı sadece 64 kbit olduğu düşünülecek olursa ne denli bir değişime uğradığını görebiliriz.Şimdi ise günümüzde kullanılan internetin evlerimize yada iş yerlerimize nasıl geldiğini araştırdık.Bulduğumuz bilgiler ise oldukça şaşırtıcı.Hadi gelin birlikte bakalım.

 Su Altı Kabloları

 

Dünyada internet bağlantısı için kullanıların verilerin %99`u, su altı kablolarıyla sağlanmaktadır.Evet,oldukca şaşırtıcı bir bilgi.Nasıl olurda bu kablolar Dünyadaki veri akışını sağlayabilir.Aslında düşündürücü olan ne kadar kablonun kullanılması gerektiği ?

1.000 km ? 2.000 km ? Ya da 10.000 km ?

Aslında bu tahminlerden hiçbiri değil.Dünyada kullanılan su altı kabloları o kadar uzun ki,Dünyayı  22 kereden fazla dolanabilir.Çünkü uzunluğu 850.000 km civarında.Bu kabloların günümüzün veri akışını sağlama adına gerekli olduğunu bu bilgilere bakarak daha iyi anlayabiliyoruz.Öyle ki bu kabloların önemi bir ülkedeki herhangi bir kablonun arızasında,internet kesildiğinde ya da internet yavaşladığında daha iyi anlaşılabiliyor.

Su altı kabloları konusunda diğer bir ayrıntı ise yedek bir kablonun yer alması.Şöyle ki, kablolar her ne kadar su altında yer alsa bile  deprem ya da doğal afetlerde zarar görebiliyor.Örneğin, 2011 yılında Japonya`da oluşan Tsunami sonrasında bölgede yer alan hemen hemen tüm kablolar zarar gördüğü açıklanmıştı.

 

 

Konuyla ilgili diğer bir tehditin ise gemi çapalarından geldiği belirtiliyor.Buna çözüm olarak kabloların kıyıya yakın yerden suyun 3 metre kadar derinliğinden geçirildiği yer alan bilgiler arasında.

Pekala kopan kablonun onarımıyla ilgili ne gibi bir çözüm sunuluyor ?

İşte burada yedek kablo olarak adlandırılan kablolara görev düşüyor.Bir kablonun kopması ya da zarar görmesi durumunda o kablonun yeniden aktif duruma gelene kadar yedek kablonun rolü üstlenmesi gerekiyor.Buda dünya üzerinde bulunan veri akışının sürekliliği adına önemli bir konu.

Son olarak.Uzunluğu 850.000 km`yi bulan su altı kabloları, şimdilik günümüz veri iletişimini taşıma adına gerekli gibi gözüküyor.Her ne kadar son zamanlar da SpaceX firması tarafından planlanan mikro uyduları kullanma projesi mantıklı gözükse bile, maliyetini birçok ülkenin kaldıramayacağı düşünülecek olursa şimdilik su altı kabloları kalıcı olacak gibi gözüküyor.

 

 

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiştir.

Yorum Yaz

FORUM BAŞLIKLAR

    Forum Şuan Müsait Değil !