Dokunmatik Ekran Çalışma Prensibi

  • 21.06.2015 14:44
  • Vedat Kaya
  • 1852
  • 0

Dokunmatik ekran nasıl çalışır?

Dokunmatik ekranlar son yıllarda fiyatlarının da düşmesi ile birlikte fiziksel tuşların yerini fazlasıyla almaya başladı.  Dokunmatik ekranların çalışma prensibi olarak 3 kategoride sınıflandırabiliriz.

 

·         Resistive/ Dirençli Teknoloji

·         Capacitive-Kapasitif

·         Surface acoustic wave/ Yüzey Dalgası teknolojisi

 

Resistive  sistem, bir iletken ile kaplanmış normal cam paneli  ve resisti ve metal katmandan oluşur. Bu iki katman

Ayırıcılar ile birbirinden ayrılmıştır ve üst kısımları çizilmelere dayanıklı katman ile kaplanmıştır. Monitör kullanımdayken elektrik alımı bu iki katman arasında akar. Kullanıcı ekrana dokunduğunda bu iki katman tam olarak o noktada temas kurar. Elektrik alanındaki değişiklik not edilir ve koordinatları sistem tarafından hesaplanır. Koordinatlar belirlendikten özel driverlar sayesinde işletim sisteminin anlayacağı şekle dönüştürülür ve Mouse hareketi ya da sürükleme olarak işlem yapılır.

 

 

 

 

Capasitive sistemde,  elektrik yükünü depolayan katman cam panelin üzerine yerleştirilir. Kullanıcı dokunduğu zaman elektrik yükünün bir kısmı yükleniciye transfer edilir ve Capasitive katmandaki yükte düşmeye sebep olur. Bu düşüş ekranın her bir köşesinde bulunan devreler tarafından ölçülür. Sistem oluşan farklılıkları ölçer ve dokunma işleminin tam olarak nerde yapıldığını tespit eder ve bunu dokunmatik ekran driver yazılımlarına iletir.

Capasitive sitemin, resistive sisteme göre bir avantajı, capasitive sistem ekrana ışığın %90’ını transfer etmektedir, oysa resistive’de bu sadece %75’tir. Bu capasitive ekranlara, resistivlere göre daha net resimler vermesi özelliğini sağlamıştır.

 

Surface acoustic wave sisteminde, ekranın cam panelinde X ve Y akslarında iki adet tansducer (alıcı ve verici) yerleştirilmiştir. Ayrıca camın üzerine reflektör yerleştirilmiştir. Bir transducer dan diğerine gönderilen eletrikleri yansıtırlar. Alıcılar, herhangi bir anda dalganın bir dokunma olayıyla herhangi bir kesintiye uğrayıp uğramadığı hakkında bilgi verirler ve bunu konumlandırırlar. Dalga herhangi bir metalik katman içermez ve %100 ışık geçişine müsaade eder ve bu sayede görüntüler mükemmeldir. Surface acoustic wave grafik görüntülemelerinde diğerlerine göre en iyi olandır. (Diğer sistemilerde netlik konusunda belirgin oranlada kayıp vardır.)

 

 

Resistive sistemlerde, iki katman temas ettikleri zaman bunu dokunma olarak algılamaktadır ve bu nedenle elinzle ya da farklı bir obje ile dokunmanız fark ettirmez.

Cnapasitive sistemlerde, dokuna işleminin algılanması için iletken bir şey ile dokunmamız gerekmektedir.

Surface acoustic wave sisteminde resistivede olduğu gibi herhangi bir obje ile bunu gerçekleştirebilirsiniz, ama sadece sert ve ufak objeler hariç. (Kalem ucu gibi)

Fiyat olarak resistive sistemler en ucuz olanları, amanetlik açısından en sonuncusu ve katmalar keskin objeler ile zarar görebilir. Surface acoustic wave teknolojisi ise en pahalı olanı.

 

 

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiştir.

Yorum Yaz

FORUM BAŞLIKLAR

    Forum Şuan Müsait Değil !