Dizüstü Bilgisayarların Gelişimi

  • 05.07.2015 15:22
  • İbrahim Yıldız
  • 2809
  • 0

Dizüstü bilgisayarlar, klavye ve ekranın birleşmiş taşınabilir halidir. Bir dizüstü bilgisayar masaüstü bilgisayarın mouse, klavye, hoparlör gibi parçalarını bir arada toplar. Dizüstü bilgisayarlar şarj edilebilir batarya kullanırlar ve AC bağdaştırıcıdan güç alır. Dizüstü bilgisayarlar boyut konusunda küçük olmaları ve taşınabilir hafiflikte olmalarıyla ön plana çıkmaktadırlar.

Dizüstü bilgisayarlar günümüzde en çok kullanılan teknolojik cihazlardan birisi. Dizüstü bilgisayarı ilk olarak üreten firmalar Sony ve Compaq’tır. Masaüstü bilgisayarların yapamadığı yani kolaylıkla taşınabilirlik özelliği ile kullanıcılarına kolaylık sağlamak amacıyla üretilmiştir. Laptop terimi ilk olarak 1983 yılında çıkmıştır. Yani Türkçe karşılığı diz-üstü olan terim türetilmiştir. Laptopların çoğalmasıyla birlikte sağlık örgütlerinin ve bilim çevrecilerin dikkati bu bilgisayarlara doğru kaydı. Bu çevrecilerin ve örgütlerin bulguları, bilgisayarı dizüstünde kullanmanın belirli bir zaman sonra kişilerde sağlık açısından büyük sorunlar çıkaracak olmasıydı.

Bu bulgudan sonra üreticiler bu teknolojik aygıtın ismini değiştirdiler ve not defteri (Notebook) adıyla satışa devam ettiler. Avrupa’nın büyük bir kısmı bu not defterleri ismine sahip teknolojik cihazları kullanıyor.

2000’li yıllarda sadece iş adamlarına hitap eden bu Notebook’lar uzun bir süre sonra ev ortamına alınabilecek kadar ucuzlamış. Önceleri sadece not defteri işlevi görmesi için yapılmış olsa da zaman geçtikçe masaüstü bilgisayarlara bile kafa tutmaya başladılar.

Günümüzde bu tür bilgisayarlara ayrı ayrı donanım parçası yapılmaktadır. Masaüstü bilgisayarlar büyük olduğu için parça yapılması ve takılması zor olmuyor. Fakat Laptop ve Notebook tipindeki bilgisayarlara daha küçük parçalar yapılması gerekiyor. Bu iş oldukça zor olduğundan uzun zaman alıyor. Her bilgisayar tipindeki teknolojik cihaza ayrı ayrı parçalar üretilmektedir. Durum böyle olsa da gün geçtikçe daha iyisini çıkartmayı başarıyorlar.

Önceleri sadece masaüstü vardı ve sonra Laptop tipindeki cihazlar çıktı. Bunların peşinden de Notebook geldi. Notebook’un peşinden ise akıllı telefonlar ve tabletler geliyor. Zaman ilerledikçe insanoğlu daha iyisini daha farklısını icat etmeye devam ediyor. 

 

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiştir.

Yorum Yaz

FORUM BAŞLIKLAR

    Forum Şuan Müsait Değil !