Asus Zenfone 6 İnceleme

  • 01.03.2015 14:56
  • Serhat Yazıcı
  • 9033
  • 0

2013 yılında ilk akıllı telefonunu piyasaya sunan tayvanlı üretici Asus, o yıllarda özellikle Fonepad 7 tableti için sim kartı desteği sunmuş ve büyük bir ilgi uyandırmıştı. Bu başarının ardından mobil pazar hakkında iyiden iyiye tecrübe edinen firma, günümüzde ise üstün özellikli Zenfone serisi ile dünya çapında beklenen ilgiyi görmeye başladı. Bugün ise ülkemizde de satışta olan ve birçok kişi tarafından beğenilen Zenfone 6 modelini incelemeye alacaz.

Tasarım

Her ne kadar akıllı telefon olarak piyasaya çıksa bile boyutuna bakıpta phaplet karışımı bir cihaz olduğunu söyleyebilirim. Günümüzde büyük ölçekli cihazlar moda konumunda olduğundan dolayı muhtemelen asus`da bu geleneği sürdürmek istedi.

Evet, telefon devasa boyutta olup 6 inç değere sahip.Aynı zamanda da 196 gram ağırlığında. Bu yüzden alırken düşünmeniz gerektiğini belirtmek isterim.

 

Cihazın tasarımda ağırlıklı olarak plastik kullanılmış olup kenarlarındaki dairesel eğilimleriyle sportif bir görüntü kazandırılmış. Bunun yanında cihazın ses ve güç düğmesi metal bir yapıya sahip. Buda bu fiyattaki bir cihaz için telefona güzel bir dokunuşa neden olmuş.

 Cihazın arka kapağını açtığımızda ise çift sim kart bölümünü ve SD Kart girişini görmekteyiz. Bataryası ise cihaza entegreli olduğu için çıkmıyor. Buda olumsuz karşılanacak bir durum.

 

Ekran

6 inç boyutundaki cihaz 245 ppi pixel yoğunlu sahip olup rakiplerine göre biraz düşük bir değere sahip. Ama yine de bu boyuttaki bir cihaz için yeterli bir seviyede.

HD 1280 x 720 IPS teknolojisiyle tasarlanan cihaz parlak bir ekrana sahip. Buda bu tarzdaki bir cihaz için olması gereken bir durum. Ayrıca cihazda bulunan Splendid özelliği sayesinde renk sıcaklığı ve renk doygunluğunu ayarlanabilmekte.

Aynı zamanda cihazda okuma modu ve eldiven modu yer alıyor. Okuma modu adından da anlayabileceğimiz gibi göz yorgunluğuna göre ekran ayarlarını minimum seviyeye düşürmekte. Eldiven modunu açtığınızda ise eldivenlerinizi çıkarmadan telefonu kullanma olanağı sunuyor.

Asus, phablet telefona tek elle kullanım için 4,3 – 4,5 – 4,7 ekran boyutuna küçültme olanağı sağlayan özellik eklemiş. Buda bu boyuttaki bir cihaz için olumlu karşılanan bir özellik olmuş.

 

Donanım ve Performans

 

Asus Zenfone 6`da rakiplerine göre farklı olarak intel işlemcisini görüyoruz. Cihaz gücünü 1.6 Ghz değere sahip çift çekirdekli İntel Atom Z2580`den alıyor. Bununla beraber 2 GB Ram entegre edilmiş. Buda cihazın üstün performansını yansıtan bir durum.

Cihazda 16 GB dahili depolama alanı yer alırken, Micro SD seçeneğiyle 64 GB`a kadar bu rakam artırılabiliyor. Grafik işlemci olarak PowerVR SGX 544MP2 kullanılan cihaz oyunları akıcı bir şekilde oynamaya olanak sağlıyor.

 

Kamera

Performans olarak oldukça iyi konumda olan cihazda 13 MP`de ön kamera yer alıyor. Bununla birlikte cihazda 2 MP`de ön kamera mevcut. Optik lens teknolojisine sahip kamerasıyla düşük ışıklı ortamlarda bile kaliteli görüntüler yakalamanıza olanak sağlanıyor. Tabi cihazın kamerasını diğer üstün özelliğe sahip rakipleriyle kıyaslayacak olursak hayal kırıklığına uğrayabiliriz.

 

Çekim sırasında yapılacak resim dengesi, ISO, pozlama değeri ve buna benzer birçok farklı ayarlar ile daha detaylı görüntüler oluşturabilirsiniz.

Çeşitli çekim filtreleri ve modlarıyla farklı görüntüler oluşturulabilir. Özellikle kurşun kalem ve çizgi film modu dikkat çekici özellikleri arasında yer alıyor.

 Aşağıda Zenfone 6 `yla çekilmiş görüntüleri inceleyebilirsiniz.

Batarya

6 inç boyuta sahip cihaz için aslında en çok düşünülen kısmı batarya bölümü. Ama tabi bilgisayar sektörünün öncü firması olan Asus, bu sorunu düşünmüş olacak ki Zenfone 6`da 3300 mAh güce yer vermiş. Phablet tarzı rakiplerine baktığımızda ise batarya konusunda birçok cihazın bir tık önünde olduğu söyleyebilirim.

Ayrıca cihazda bulunan Güç Tasarruf moduyla batarya süresini en maximum seviyeye çıkarabilme imkanı sağlanıyor. Buda bu boyuttaki bir cihaz için aslında gerekli bir özellik.

Cihazın bataryası yeterli mi diye soracak olursak, evet 720P ekran çözünürlüğüne sahip bir cihaz için yeterli bir seviyeye sahip.

Sonuç

Cihaz için şunu söyleyebilirim. Asus markasının mobil pazara girdiğini duyunca aslında başarılı olacağına pekte ihtimal vermedim. Taki cihazlarına inceleyene kadar bu devam etti. İnceledikten sonra gördüm ki bu ihtimalim doğru değilmiş. Gerçekten üst düzey bir telefon olmuş Asus Zenfone 6.

Cihaz için olumsuz olarak gördüğüm daha doğrusu sorunda değil, ekran üzerindeki home tuşu-geri tuşu-seçenekler tuşu bölümünün ekranın dışında kalması ve bu bölümde ışıklandırmanın olmaması. İlk zamanlar bu konuda zorluk çekebilirsiniz özellikle gece kullanırken alışıncaya kadar sorun olabilir. Ayrıca oyun oynarken home tuşuna basıp oyunun kapanması bu biraz kullanıcıları rahatsız edebilir.

Fiyat konusunda ise piyasada 790 lira civarı olan cihaz bu performansa göre beni gerçekten şaşırttı doğrusu. Şunu belirtmek isterim. Bu cihaz alınır mı, evet alınır eğer ki büyük ekranını dert etmiyorsanız düşünmeden almanızı tavsiye ederim.

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiştir.

Yorum Yaz

FORUM BAŞLIKLAR

    Forum Şuan Müsait Değil !