Akıllı Saatler

  • 02.07.2015 14:17
  • İbrahim Yıldız
  • 3206
  • 0

Önceleri zamanı güneşin doğup batışına bakarak tespit ederlermiş. Zamanın kaç olduğu önemli değilmiş. İbadetlerini yapan kişilerde güneşin nerede olduğuna bakarak yapıyorlarmış. Baya bir zaman geçtikten sonra yerleşik hayata geçen insanlar zamanın kaç olduğunu öğrenme ihtiyacı duymuşlar. İlk başlarda çubuğu kuma sağlayıp çubuğun gölgesinin uzunluğuna kısalığına bakarak hesap ediyorlarmış.

Bu zaman bulma işine de güneş saati ismini koymuşlar. Hintlilerin asaları sekiz köşeliymiş. Bu köşelerde 8 adet delik bulunur. Bu deliklere de çubukları koyuyorsunuz ve saati ölçüyorsunuz. Bu tarz bir saat bulmalarının sebebi güneşin her ay farklı bir yol izlemesindendi. Bu saatlerinden dolayı Hintliler bir yılı 8 mevsime bölmüşler.

Güneş saati adından da anlaşılacağı üzere güneşli havalarda kullanışlı oluyordu. Hava yağmurlu ya da karlı olduğunda saati ölçmek mümkün değildi. Doğal olarak hava kapalı olduğu her an bu saati kullanmanız mümkün olmuyordu. Adamlar düşünüp taşınıp su saatini bulmuşlar ve kullanmaya başlamışlar. Bu su saati güneş saatinin gece yapamadığı işi yaptığından dolayı gece saati ismini de kullanmaktadır.

Su saatlerinin en çok kullanılanları günü 24 saate bölen büyük bir kazan içerisindeki su saatiydi. Kazanın altında ufak bir delik bulunmaktaydı ve bu delikten aşağıya doğru su akmaktaydı. Akan su bir kaba doluyordu ve kabın başındaki bekçi her dolan kaptan sonra 1 saat geçtiğini duyurmaktaydı.

İskenderiye tarafında oturan bir yunan saatçi kendi saatini üretti. Bu saat silindir ve çarklar ile kendi kendisine çalışmakta olan bir su saati idi. Bu su saati zamanı net göstermediğinden insanlar kum saatini icat ettiler. Kum saati altı ve üstü aynı olan içerisi de boş olan bir saat. Ayrıca bu boşluğu birleştiren dar bir ağız bulunmakta. Bu ağızdan kumlar akıyordu. Kumların tamamı aktığında yarım saat geçmiş demek oluyordu. Bu kum saati ile dakikaları hesaplayabilmek için belirli aralıklarda çizgiler çizmişler. Bu kum saati de en çok gemilerde kullanılmakta idi.

Uzun bir süre sonra cep saati icat edildi. İnsanlar nerede olursa olsunlar hava ne kadar kapalı olursa olsun saati görebilmektelerdi. Ayrıca çok kullanışlı bir saatti. Bu saatlerden sonra kol saatleri çıkmaya başladı. Bu saatler cep saatlerine göre daha iyiydi. Çünkü hafiflik konusunda oldukça ilerlemişlerdi. Bu kol saatlerine hesap makinesi de koydular. İşlemler yapabilmenize olanak sağlamaktaydı. Dijital saatler normal cep saati ya da kol saatine oranla daha çok kullanılıyordu. Bazı kişiler eskiye daha meraklı olduklarından dolayı cep saati kullanmaktadırlar.

Zevkler ve renkler tartışılmaz. Hesap makineli saatlerden sonra akıllı saatler piyasaya çıktı. Bu saatler gelişen teknolojiyle oldukça kullanışlı fakat pil ömrü düşük. Eski saatlere göre daha çabuk biten bir pile sahipler. Onun nedeni ise yapmış olduğunuz işlemlerden kaynaklanmakta. Saate sadece bakmak için kullanmıyorsunuz ayrıca aramalarınızı da gerçekleştirebiliyorsunuz.

Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin insanoğlu sürekli ihtiyaç içerisinde. 

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiştir.

Yorum Yaz

FORUM BAŞLIKLAR

    Forum Şuan Müsait Değil !