Akıllı Cihazlar Nasıl Hızlı Şarj Olur?

  • 08.07.2015 14:34
  • İbrahim Yıldız
  • 2142
  • 0

Başlarda telefonlar antenliydi. Çok büyük ve kullanışsızdı fakat iş görüyordu. Sonra dediler ki biz kablosuz telefon yapabildiysek daha küçüğünü de yapabiliriz. Daha küçüğünü çıkartmak için uğraştılar ve çıkarttılar. Bu daha küçük modeller piyasayı kasıp kavurmaya başladı. Herkesin elinde küçük telefonlar bulunmaktaydı. Bunun üzerine renkli telefonlar çıktı derken böylece sürekli bir gelişme sürecinde olan telefonlar günümüzdeki halini aldı.

Günümüzdeki Android ya da İOS tabanlı işletim sistemi kullanan telefonlar hızlı çalışma ve kullanışlı olmalarıyla kullanıcılarının yüzünü güldürüyorlardı. Ta ki batarya yetmeme sıkıntısı çıkana kadar, bu sorunu ise farklı batarya icat ederek ya da hızlı şarj ismi verilen işlemle çözdüler.

Hızlı şarj mantığından bahsetmek gerekirse normalde cihazınıza gelen 1A bir akım vardır. Bu akım ile cihazınız şarj olmaktadır. Peki bu şarj etme işlemini daha hızlı nasıl yaptılar? Bunun cevabı ise 1A ile gelen akımı 1,5A - 2A olarak arttırdılar. Gelen akım arttıkça cihaz hızlı bir şekilde şarj olmaya başladı. Böylece hızlı şarj ortaya çıktı. İşlemcilerin bu hızlı şarj ile ne alakası var diye sorarsanız onun cevabını da vereyim.

Akşamdan cihazı şarja koydunuz ve sabah kalktığınızda cihazı aldınız. İşlemciler burada devreye giriyor. Cihaza gelen akımı kısıyorlar. Cihaza gelen akımı 1A yapacak şekilde ayarlıyorlar ve sabah uyandığınızda telefonunuz patlamıyor ya da herhangi bir sıkıntı çıkartmıyor. Adı duyulmuş birkaç işlemci de hızlı şarj teknolojisini akıllı telefonlara getirdi. Böylece sorun çıkartan batarya yetmezliği de bir bakıma ortadan kalkmış oldu.

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiştir.

Yorum Yaz

FORUM BAŞLIKLAR

    Forum Şuan Müsait Değil !