Microsoft Lumia 950 & 950 XL Tanıtıldı

  • 08 Ekim 2015
  • Serhat Yazıcı
  • 2178
  • 0

Mobil sektörün dev firmalarından biri olan Microsoft,Windows temalı cihazlarıyla piyasada kendinden söz ettirmeye devam ediyor.Bu akımın yeni üyeleri ise Lumia 950 & 950 XL versiyonları olarak yerini aldı.

Tasarım

Microsoft,Lumia 950 & 950 XL diğer üyeleri gibi zarif görüntüsüne rağmen bir önce ki modellerinde kullandığı plastik-metal görünümden vazgeçerek polikarbonatı bu modellerinde entegre etmiş. 950 & 950 XL modellerinde gördüğümüz parlak ön yüzeyi ve beyaz-siyah tasarımıyla kendine has bir duruş sergilediğini söyleyebilirim.Bunun yanında Microsoft önce ki Lumia modellerinde başvurduğu renkli tasarımdan da bu modellerinden vazgeçmişe benziyor.

 

 

Ekran

Microsoft, tanıtımını gerçekleştirdiği Lumia 950 modelinde 5.2 inç ekrana yer verirken Lumia 950 XL modelinde de 5.7 inç ekranı entegre etmiş.Bununla birlikte her iki cihazda da 1440 x 2560 AMOLED çözünürlüğe yer verilirken geliştirdiği CleanBack teknolojisiyle de telefonlara farklı bir boyut kazandırmış.Böylelikle telefon yüzeyi ve ekran arasında doğrusal polarize ve geciktirme katmanları kullanarak yansımaları azaltmayı hedef alınıyor.

Ekran teknolojisi konusunda her iki cihazda da farklılığa giderek Lumia 950`de Gorilla Glass 3`e yer verirken Lumia 950 XL`de Gorilla Glass 4 kullanılmış.

 

Performans

Geldik cihazların güç sistemine. Microsoft,Lumia 950 cihazında konumlandırdığı 3GB Ram ve 32 GB hafıza yanında kablosuz şarj ve Qualcomm hızlı şarj özelliğini barındırıyor.İşlemci olarak her iki cihazda da Oualcomm tercih eden Microsoft, Lumia 950 versiyonunda 2+4 çekirdekli Snapdragon 808 işlemcisini tercih etmiş.Bunun yanında cihazda da 3000 mAh batarya yer alıyor.

Microsoft 950 XL`da ise küçük kardeşinde olduğu gibi 3GB Ram ve 32 GB hafıza yanında kablosuz şarj ve Qualcomm hızlı şarj özelliğini yer alıyor.İşlemci konusunda ise Microsoft, 950 XL modelinde işlemciyi bir tık daha güçlü seçerek Qualcomm`un Snapdragon 4+4 çekirdekli 810 işlemcisini tercih etmiş.Ayrıca 950 XL`de de 3300 mAh batarya bulunuyor.

 

 

Kamera

Kamera konusunda ise her iki cihazda da aynı özelliklerin yer aldığını görüyoruz.Arka cephede Zeiss 20 MP kamera bulunan cihazların diyafram değeri ise f/1.9 olarak değerlendirilmiş.Bununla birlikte de ön cephede 5 MP değere yer vermiş Microsoft.

Cihazların arka cephe kamerasına tekrar göz gezdirdiğimizde ise flaş bölümüne barındırılmış 4 led görüyoruz.Buda düşük ışık altında kaliteli resimler çekme konusunda önemli bir özellik.Kamerada yer alan diğer bir özellik ise optik görüntü sabitleyicinin yer alması.Böylelikle video çekim sırasında sarsıntı ve titreşimi azaltarak kaliteli çekimler yapmaya olanak tanıyor.

 

 

HDMI Desteğiyle Bir Masaüstü

Microsoft,cihazların tanıtımında yer verdiği Display Dock özelliğini de tanıttı.Bu özellikle birlikte mobil cihazınızı HDMI desteği olan bir ekrana bağladığınız takdirde bir masaüstü olarak da kullanma imkanı veriyor.

Microsoft`un tanıtımını yaptığı Lumia 950 & 950 XL modelleri üst segment cihaz düşünenler için güzel bir seçenek.Bunun yanında yurtdışında sırayla 549 ve 649 dolar fiyatıyla kasım`da çıkacak olan cihazların ülkemize ise ne zaman gireceği henüz bilinmiyor.

 

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiştir.

Yorum Yaz

FORUM BAŞLIKLAR

    Forum Şuan Müsait Değil !