En İyi Web Tarayıcı Nedir ?

  • 05.09.2015 17:58
  • Sami Yağmur
  • 2286
  • 1

 

          Internet çağının başlarında , kullanıcılar için çok fazla tarayıcı seçeneği yoktu , ve çoğu tarayıcı da birbirine benzer özellikler taşıyordu.Günümüzde ise tarayıcılar faklı arayüzler , hızlı erişimler için iyileştirmeler ve daha birçok yönden birbirlerinden ayrışıyorlar.Bizde  Hangi tarayıcı en iyidir , veya en hızlıdır ? sorularının cevabını bulmaya çalışacağız , tarayıcıları tanıtacağız ve cevabı size bırakacağız.

 

FIREFOX :

Basit hız testleri gösteriyor ki Firefox en hızlılarından birisi , fakat en hızlısı değil. Firefox geçmişte bellek sızıntılarından dolayı bayağı sorun yaşadı , ve bu onu daha az tercih edilen bir tarayıcı yaptı. Bununla birlikte , yeni gelen güncelleştirmeler ve yeni sürümleriyle hız ve bellek kullanımı açısından güvenilir bir seçimdir. Kullanımı oldukça kolay olan ve sayfalar arası geçişte , ve diğer özellikleri ile ihtiyaçlarınızı hızlıca karşılayabilecek bir tarayıcıdır.

 

 

 

CHROME: 
Chrome HTML5 sayfalarının yüklenme hızında Firefox'u geçtiğini belirtmemiz gerek. Internet programlama yönündeki yeniliklerle birlikte düşündüğümüzde Chrome en hızlı tarayıcı olarak göze çarpıyor.Çünkü , Chrome Google'ın algoritmalarıyla birlikte düşündüğümüzde ,  rakiplerine göre daha önde olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz.

 

 

OPERA:

Operanın en önemli özelliği web sayfalarını sıkıştırması, ve böylelikle web sayfalarını hızlı bir şekile yükleyebilmesi.Geçmişte bu teknolojiyi kullanırken en önemli sorun bazen tekrar web sitelerini doğru yükleyememesiydi. Şu anda ise bu sorun artık ortadan büyük oranda kalkmıştır.Hız açısından ise Opera Chrome'dan çok çok az yavaş ,fakat Opara'nın  çok daha az bellek kullandığını belirtmemiz gerek.

 

 

 

SAFARI:

Safari tarayıcılar arasında en az bellek kullanan tarayıcıdır.Safari'nin diğerlerine göre daha yavaş olduğunu belirtmemiz gerek , fakat Safari bellek sıkıntısı yaşayan eski bilgisayarlarda hala tercih edilebilir bir seçenek olarak duruyor.En önemli sorunlardan birisi Windows'un bu tarayıcının yeni versiyonlarına desteğini çekmesi , ve bu tarayıcının artık Mac kullanıcılarına özel kalması.

 

 

 

INTERNET EXPLORER:

Aslında birçok kullanıcının sevmemesine rağmen internet explorer hızlı bir tarayıcı , fakat diğer tarayıcılara göre sitelerde uyumluluk sorunları çıkarması çok fazla.Şu bir gerçek ki internet explorer iş dünyasında  programların internet explorer ile entegre geliştirilmesinden dolayı daha  fazla kullanılabiliyor.Windows 10 ile birlikte internet explorer'ın yerine yeni bir tarayıcı olarak Edge adlı tarayıcı sürülmüştür Microsoft tarafından.

 

Sizlerle kullanıcıların bu beş tarayıcı arasındaki tercihlerini paylaşarak yazımızı noktalıyoruz:

                                                 

Yorumlar

akif korkmaz

En iyisi chrome gerisi boş

Yorum Yaz

FORUM BAŞLIKLAR

    Forum Şuan Müsait Değil !